Huawei Sun 2000 40 KTL M3 - 4 mpp-3-faset
Du måste vara inloggad för att göra beställningar.
Ansök om inloggning här
Huawei SUN2000-40KTL-M3 (HIGH CURRENT) omriktaren är en effektiv och modern 3-fas omriktare.
Omriktaren fungerar med nästan alla paneler där strängarna har en spänning mellan 200-1000V (startspänning 200V)
samt en ström på upp till 20A.
Modell/Varunr.: 20474003
Vikt: 43 kg
Lagerstatus: Fjärrlager – Förvänta längre leveranstid
Huawei Sun High AMP 2000 40 KTL-M3 inverter
Huawei SUN2000-40KTL-M3 (HIGH CURRENT) inverter är en effektiv och modern 3-fas inverter.
Invertern fungerar med nästan alla paneler där strängarna har en spänning mellan 200-1000V (startspänning 200V)
samt en ström på upp till 20A.
Dessutom kan kommunikation köpas till för anslutning till Huaweis smarta molnlösning FusionSolar.
På invertern är det i grund och botten möjligt att ansluta 60 kW solceller.
Tack vare de 4 MPPThar du möjlighet att ha paneler i 4 orienteringar.
till exempel öst och väst eller syd och väst (kom ihåg att följa kraven för min/max DC-spänning)
Invertern har följande nyckelspecifikationer:
DC Ingångsspänning: 200-1000V
DC Startspänning: 200V
DC Ingångsström per MPPT: 26A (2 ingångar per MPPT)
Effektivitet: 98,7%
Kan anslutas till batteri? Nej
AC Utgång: 40kW (44 kVA) (3-fas)
Kylning: Passiv
IP-klass: IP66
Kompatibla kommunikationsenheter: Wifi/FE dongle1, 4G Dongle1Smartlogger1
Garanti: 5 år
Strömbrytare för felström: 300mA<
För all teknisk information om produkten, se datablad och bruksanvisning under dokument här på sidan
Om du har några frågor om produkten, finns vi här för att hjälpa till.
Installation av invertern
Invertern måste säkras med en felströmbrytare (PFI) på minst 300mA.
Till exempel kan en felströmbrytare PFI 40A, 4P, 300mA, typ A användas.
Dessutom måste du ha en automatsäkring som passar till den maximala AC-utgången på 63,8A2.
Det rekommenderas att dimensionera så att säkringarna kan hantera inverterströmmen + 20%
Detta på grund av värmeutveckling i reläet.
Alternativt kan en kombibrytare användas som uppfyller ovanstående krav.
Installation av invertrar måste alltid följa gällande regler och lagar.
Däribland måste den installeras av auktoriserade elektriker.
1 Huawei-produkt
2 Vid konstant belastning som en inverter levererar kan det uppstå värmeutveckling.
Därför rekommenderas det att använda reläer som är en storlek större än nödvändigt. Gärna extra 20%
4 Lokala regler/krav och begränsningar i elnätet kan förhindra eller försvåra godkännandet.
Effekt (kW) 40 kW