Huawei Sun 2000 36 KTL M3 - 4 mpp-3-faset
Du måste vara inloggad för att göra beställningar.
Ansök om inloggning här
HUAWEI SUN2000-36KTL-M3 – 4 MPPT – 3-FAS
36 kW trefas strängväxelriktare med 4 MPPT och 8 DC-ingångar för flexibel design. Max verkningsgrad 98,7 % (EU 98,4 %), IP66 och naturlig konvektion. Integrerat DC/AC SPD Typ II, AFCI och PID-återställning. Inbyggd WLAN/LED och RS485; Ethernet/4G via Smart Dongle. Drift -25 till +60 °C, upp till 4.000 m.
Modell/Varunr.: 20473603
Vikt: 43 kg
Lagerstatus: I lager
Huawei Sun High AMP 2000 36 KTL-M3 inverter
Huawei SUN2000-36KTL-M3 (HIGH CURRENT) inverter är en effektiv och modern 3-fas inverter.
Invertern fungerar med nästan alla paneler där strängarna har en spänning mellan 200-1000V (startspänning 200V)
samt en ström upp till 20A
På invertern är det i grund och botten möjligt att ansluta 54kW solceller.
Tack vare de 4 MPPThar du möjlighet att ha paneler i 4 orienteringar.
Invertern har följande nyckelspecifikationer:
DC Ingångsspänning: 200-1000V
DC Startspänning: 200V
DC Ingångsström per MPPT: 26A (2 ingångar per MPPT)
Verkningsgrad: 98,7%
Kan anslutas till batteri? Nej
AC Utgång: 36kW (40 kVA) (3-fas)
Kylning: Passiv
IP-klass: IP66
Kompatibla kommunikationsenheter: Wifi/FE-dongel1, 4G-dongel1Smartlogger1
Garanti: 5 år
Felströmsbrytare: 300mA<
Har du några frågor om produkten, står vi redo att hjälpa.
Montering av invertern
Invertern måste säkras med en felströmsbrytare (PFI) på minst 300mA
Exempelvis kan en felströmsbrytare PFI 40A, 4P, 300mA, typ A användas.
Du behöver också en automatsäkring som passar till maximal AC-utgång på 58A2
Det rekommenderas att dimensionera så att säkringarna kan klara inverterströmmen + 20%
Detta med tanke på värmeproduktion i relät.
Alternativt kan en kombinerad brytare användas som uppfyller ovanstående.
Installation av invertrar måste alltid följa gällande regler och lagar.
Däribland måste den installeras av en auktoriserad elinstallatör.
1 Huawei-produkt
2 Vid konstant belastning som en inverter levererar kan det uppstå värmeutveckling.
Därför rekommenderas det att använda reläer som är en storlek större än nödvändigt. Gärna extra 20%
Konsultera därför alltid det aktuella elbolaget för att kontrollera eventuella hinder med anmälan.
Effekt (kW) 36 kW