Huawei SUN2000-30KTL-M3 4 mpp-3-faset
Du måste vara inloggad för att göra beställningar.
Ansök om inloggning här
Huawei SUN2000-30KTL-M3 (HIGH CURRENT) inverter är en effektiv och modern 3-fas inverter.
Invertern fungerar med nästan alla paneler där strängarna har en spänning mellan 200-1000V (startspänning 200V)
samt en ström på upp till 20A
Modell/Varunr.: 20473000
Vikt: 43 kg
Lagerstatus: I lager
Huawei Sun High AMP 2000 30 KTL-M3 inverter
samt en ström på upp till 20A
För invertern är det i princip möjligt att ansluta solpaneler med en kapacitet på 45 kW.
Tack vare de 4 MPPThar du möjlighet att ha paneler i 2 orienteringar.
Invertern har följande nyckelspecifikationer:
DC-ingångsspänning: 200-1000V
Startspänning för DC-ingång: 200V
DC-ingångsström per MPPT: 26A (2 ingångar på varje MPPT)
Effektivitet: 98,7%
Kan anslutas till batteri? Nej
AC-utgång: 30 kW (33 kVA) (3-fas)
Kylning: Passiv
IP-klass: IP66
Kompatibla kommunikationsenheter: Wifi/FE-dongel1, 4G-dongel1Smartlogger1
Garanti: 5 år
Fejlströmsrelä: 300mA<
För all teknisk information om produkten, se datablad och användarmanual under dokument här på sidan
Om du har några frågor om produkten, så är vi redo att hjälpa dig.
Installation av invertern
Invertern måste säkras med ett felströmsrelä (PFI) på minst 300mA
Till exempel kan en felströmsbrytare PFI 40A, 4P, 300mA, Typ A användas
Dessutom måste du ha en automatsäkring som passar för maximal AC-utgång på 47,9A2
Det rekommenderas att dimensionera så att säkringarna kan hantera inverterströmmen + 20%
Detta med hänsyn till värmeutvecklingen i reläet.
Som alternativ kan en kombibrytare användas som uppfyller ovanstående.
Installation av invertrar måste alltid följa gällande regler och lagstiftning.
Däribland måste den installeras av en auktoriserad elinstallatör
1 Huawei-produkt
2 Vid konstant belastning som en inverter levererar kan det uppstå värmeutveckling.
Därför rekommenderas det att använda reläer som är en storlek större än nödvändigt. Gärna extra 20%
4 Lokala regler/krav och begränsningar i elnätet kan hindra eller försvåra godkännandet.
Effekt (kW) 30 kW