Huawei SUN2000-5KTL-M1 High-AMP 2 mpp-3-faset
Du måste vara inloggad för att göra beställningar.
Ansök om inloggning här
Huawei SUN2000-5KTL-M1 (HIGH CURRENT) inverter är en effektiv och modern 3-fas hybridinverter.
Inverteren fungerar med nästan alla paneler där strängarna har en spänning mellan 140-980V (start 200V), samt en ström på upp till 13,5A. I lådan medföljer Huaweis smarta Wifi/FE-dongle som möjliggör anslutning till Huaweis smarta molnlösning FusionSolar.
Modell/Varunr.: 20470506
Vikt: 17 kg
Lagerstatus: I lager
Huawei Sun High AMP 2000 5 KTL-M1 inverter
Invertern fungerar med i stort sett alla paneler där strängarna har en spänning mellan 140-980V (startspänning 200V)
samt en ström upp till 13,5A
I förpackningen medföljer Huaweis smarta Wifi/FE-dongle
som möjliggör anslutning till Huaweis smarta molnlösning FusionSolar.
På invertern är det i princip möjligt att ansluta 7,5 kW solceller.
Tack vare de 2 MPPThar du möjlighet att ha paneler i 2 orienteringar.
exempelvis öst och väst eller syd och väst (kom ihåg att följa kraven för min/max DC-spänning)
Invertern har följande nyckelspecifikationer:
DC-ingångsspänning: 140-980V
Startspänning DC: 200V
DC-ingångsström per MPPT: 13,5A
Verkningsgrad: 98,4%
Kan anslutas till batteri? Ja, upp till 6x5 kWh (SUN2000-LUNA1)
AC-utgång: 5 kW (5,5 kVA) (3-fas)
Kylning: Passiv
IP-klass: IP65
Kompatibla kommunikationsenheter: Smartlogger1, Wifi/FE-dongle(medföljer), 4G-dongle1
Garanti: 10 år
Felströmsskydd: 100mA<
För all teknisk information om produkten, se datablad och användarmanual i dokumenten här på sidan
Om du har några frågor om produkten, så står vi redo att hjälpa dig.
Installation av invertern
Invertern måste säkras med en felströmsskydd (PFI) på minst 100mA
Till exempel kan en felströmsbrytare PFI 40A, 4P, 300mA, typ A användas
Dessutom måste du ha en automatsäkring som passar för den maximala AC-utgången på 8,5A2
Det rekommenderas att dimensionera så att säkringarna kan hantera inverterströmmen + 20%
Detta med hänsyn till värmeutvecklingen i reläet.
Alternativt kan en kombibrytare användas som uppfyller ovanstående krav.
Installation av invertrar måste alltid följa gällande regler och lagstiftning.
Därtill måste installationen utföras av en auktoriserad elinstallatör
1 Huawei-produkt
2 Vid konstant belastning som en inverter levererar kan värmeutveckling uppstå.
Därför rekommenderas det att använda reläer som är en storlek större än nödvändigt. Gärna 20% extra
Effekt (kW) 5 kW